V roce 2022 otevřeme 3. běh našeho postgraduálního výcviku. Zveme všechny kolegyně a kolegy, kteří mají zaujetí pro gestalt terapii, hledají novou zkušenost a jsou zvědavi, co při tom zjistí. Aneb, jak říkal sám Fritz Perls: Učení je objevování toho, že něco je možné.
Gestalt terapie se v České republice dnes už etablovala. Máme zde tři instituty specializované na systematický výcvik: IVGT, Dialog a Gestalt Studia. Mimoto u nás existují výcviky, v nichž se Gestalt používá gestalt terapie jako metodologický zdroj, např. Instep. Dále jsou zde výcviky, kde se jeho know-how přímo či nepřímo využívá, např. Výcvik integrace v psychoterapii či SUR. A jistě bychom našli i výcviky, které s ním spojuje humanistická orientace. Právě absolventy těchto vzdělávacích programů oslovujeme s naší nabídkou.
Vycházíme z toho, že profesní růst je v našem oboru obecně sdílenou normou / hodnotou. Vystudovaní psychoterapeuti vidí dvě možnosti: přihlásit se do dalšího výcviku nebo se účastnit speciálních kurzů a tematických seminářů. Ukazujeme jim novou možnost.
S ohledem na vzdělávací potřeby českých psychoterapeutů nabízíme postgraduální výcvik v gestalt terapii (2.běh). Jeho základní parametry jsme stanovili na základě evropských standardů i našich zkušeností, i těch z 1.běhu (2016-2019) a 2.běhu (2020-2021) tohoto projektu.
V našem výcviku můžete rozvinout specifické psychoterapeutické kompetence, rozšířit si svůj repertoár o nové perspektivy, modely a kognitivní mapy, zažít experienciální a experimentální přístup, procvičit si práci s emocemi či skupinovou dynamikou. A můžete zažít supervizi a intervizi ad hoc a zejména podnětné kolegiální prostředí.
Pojetí:
Předpokládáme, že procesní, resp. sebezkušenostní průpravu už zájemci o postgraduální studium získali v dostatečné míře ve svém primárním výcviku. Samozřejmě – vzhledem k povaze gestalt terapie – budou i frekventanti našeho výcviku využívat vlastní prožívání a uvědomování. Naší prioritou ovšem je profesní podpora.
Obsah:
Respektujeme požadavky na kontinuální vzdělávání, které zformulovala Evropská asociace pro gestalt terapii: standardy výcviků a kompetence gestalt terapeuta. Účastníky chceme podpořit, aby teorii gestalt terapie tvořivě využívali praxi – a obohatili tak svůj terapeutický styl. Proto je pro nás důležité společné bádání, kolegiální diskuse a tvůrčí práce s kazuistikami.
Tematická osa výcviku:
Filosofie a jazyk gestalt terapie
Současná gestalt terapie: inovace a trendy
Fenomenologicko-experimentální přístup
Gestalt a psychopatologie
Terapeutický vztah a terapeutická situace
Terapeutické aplikace gestalt terapie
Čas a rozsah:
Program trvá dva roky a čítá celkem 160 výcvikových hodin. Začíná v zimě roku 2022. První setkání se koná 13. – 15. ledna. Další termíny 1.ročníku: 7.-9.dubna, 1.-3.září, 8.-10.prosince.
Termíny 2. ročníku v roce 2023 jsou tyto: 23.-25.ledna, 20.-22.dubna,7.-9.září, 30.listopadu-2.prosince.
Místo:
Výcvik bude probíhat v Praze, v místě, se slušným sociálním zázemím, kde lze i skromně přespat.
Struktura a náplň:
Program tvoří třídenní semináře po 20 hodinách. Každý výcvikový rok se konají celkem čtyři setkání, zpravidla dva v zimním a dva v letním semestru, a to vždy od čtvrtka do soboty.
Struktura podle dnů a hodin:
- čtvrtek 10:00 – 13:00 a 14:30 – 19:00 (tj. 7,5 hod)
- pátek 9:00 – 13:00 a 14:30 – 19:00 (tj. 8,5 hod)
- sobota 9:00 – 13:00 (tj. 4 hod)
Ve vzdělávacích blocích se frekventanti věnují teorii a metodologii gestalt terapie a své znalosti také zpevňují ve cvičeních. Semináře zahrnují také pravidelné individuální a skupinové reflexe, supervize, společné diskuse, sdílení tipů na odborné zdroje atd.
Lektoři:
Výcvik koncipuje a metodologicky garantuje kmenový tým. Jednotlivé vzdělávací bloky vždy vedou dva lektoři.
Účastníci:
Program je primárně určen absolventům výcviků v gestalt terapii. Vítáni jsou i kolegové vzdělaní ve spřízněných směrech / modalitách (viz výše). Přihlášky mohou posílat všichni zájemci. Každopádně podmínkou účasti je vždy aktuální terapeutická praxe.
Počet členů:
Výcviková skupina bude mít 25 členů. Kromě práce v celé skupině budeme často využívat i dvě menší skupiny a také nácvik ve trojicích (klient – terapeut – pozorovatel).
Cena:
Za jeden výcvikový rok, resp. za blok čtyř seminářů po čtyřech dnech, se platí celkem 22.000 Kč. Nabízíme možnost splátkového kalendáře.
Formality:
Vztah frekventanta a poskytovatele upravuje smlouva, s níž se frekventanti seznámí před prvním setkáním. Zahrnuje standardní položky, kromě pravidel uvedených výše také etické zásady včetně ochrany osobních údajů. Po splnění vzdělávacích a finančních podmínek dostanou absolventi diplom s počtem hodin.
Účastníci mohou tyto hodiny využít pro doplnění vzdělávání vyžadovaného zaměstnavateli, odbornými pracovišti, národními či mezinárodními asociacemi.
Přihlášky a vstupní rozhovor:
Na účasti ve výcviku se s adepty chceme domlouvat. Společně s nimi chceme společně zvážit, nakolik může program naplnit jejich vzdělávací potřeby. První krok představuje vyplnění formuláře zde, přímo na webových stránkách. Druhým krokem je pak rozhovor s členem kmenového týmu v dohodnutém termínu. Na vstupní interview budou uchazeči individuálně pozváni, vybíráme za ně jednorázový poplatek 500 Kč. Přihlášky posílejte do 31. května 2021.